Bakan Nebatiden enflasyon öngörüsü

Bakan Nebatiden enflasyon öngörüsü

02/05/2023 Kapalı Yazar: sevi“Yarın enflasyon büyük ihtimalle %45 ve altı gelecek.” Gözler enflasyon rakamlarına çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı bir programda öngörüleri böyle paylaştı. Ve özellikle gıda fiyatlarına dikkati çekti. “Önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarında beklentilerin altında iyi bir fiyatla karşılaşacağız.”

Soğan tartışmasıyla ilgili, “Mevsim iyi ise üretim artıyor ya da tersi soğan, patates belirli bir sure pik yapar sonra aşağı iner. Mevsim şartlarından dolayı olabilecek şeyler. Bir tarafta Togg’u, doğalgazı, KAAN’ı konuşurken diğer tarafta kampanyanızı soğan üzerine koyarsanız bunun bir karşılığı olmadığını toplum anlar” ifadelerini kullanırken, kırmızı et ile ilgili de “Yem fiyatı, lojistik, enerji gecen yılın altında. Bu kadar indirim yapılırken fiyat artışına gitmenin bir anlamı yok. Vatandaşın damağı ile oynamaya kimsenin hakki yok. Tarım Bakanlığı ile çalışma yapılıyor. Et ve Süt Kurumu regülasyon yapıyor” şeklinde konuştu.

Bakan, düşük faiz politikasını da bir kez daha değerlendirdi. “3 tane bankanın iflas etmiş olması aslında bizim haklılığımızı ortaya koyması açısından çok büyük önem teşkil etti.”

Peki seçimin kazanılması durumunda ekonomi politikaları nasıl şekillenecek? Bakan Nebati bu soruya da “Her modelin yaşanmış hikayelerle güncellenmesi gerek. Türkiye ekonomi modeli çerçevesinde de hangi alanlarda noksanlık var çalışma yaptık” şeklinde yanıt verdi.

Ekonomi Haberleri