‘Aynı cami ikinci selde tekrar yıkıldı, bakan ‘Size oraya yapmayın, yıkılır demedim mi’ diye tepki gösterdi’

‘Aynı cami ikinci selde tekrar yıkıldı, bakan ‘Size oraya yapmayın, yıkılır demedim mi’ diye tepki gösterdi’

01/07/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Kastamonu’yu vuran sel İnebolu ilçesine bağlı Çaykıyı köyünde de büyük hasara neden oldu. 

Kentte 71 kişinin can verdiği 9 kişinin de kaybolduğu selde Çaykıyı camisi de yıkıldı. Aradan 320 gün geçti Kastamonu’yu tekrar sel aldı, Çaykıyı’da aynı yere yeniden yapılan cami tekrar yıkıldı.  

Yaşananları Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na anlatan İnebolu Postası Gazetesi’nden Barış İlyasoğlu, ‘’Geçen yıldan bu yana 11 ayda hiçbir şekilde hazırlık, ders çıkarma, yol haritası ve bölgeyi yeniden şekillendirme gibi yeni gelişmeler olmadı. Geçtiğimiz yıl yaşadığımız selin izleri daha silinmeden yeni facia yaşadık” dedi.

İlyasoğlu’nun iddiasına göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, muhtarla görüşürken ‘Geçen sene o camiyi oraya yapmayın. Ben yıkılır dedim mi demedim mi?’ diye sordu. 

Atilla Güner’in yazısının konuyla ilgili bölümü şöyle: ‘’Çaykıyı köyünde geçtiğimiz yıl yaşanan sel felaketinde yıkılan camii aynı yerine yeniden yapılmıştı, bu yılki selde tekrar yıkıldı. İddiaya göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, muhtarla görüşürken ‘Geçen sene o camiyi oraya yapmayın. Ben yıkılır dedim mi demedim mi?’ diye sormuş, köyü görünce çok şaşırmış. Kalıcı yatırımlar yapılmadığı sürece bu süreç burada devam edecektir. Uzmanlar Temmuz ve Ağustos ayında Batı Karadeniz’de daha büyük sellerin olabileceği konusunda uyarıyor. Hayatımda hiç görmediğim bakanları geçtiğimiz 11 ay içerisinde burada gördüm. Devletin en büyük kademeleri buradayken keşke şirin ilçemiz çığır atlasaydı ama ne yazık ki biz hala yerinizde sayıyoruz.’’ (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri