Avrupalı banka CEO’sundan kriz açıklaması

Avrupalı banka CEO’sundan kriz açıklaması

03/05/2023 Kapalı Yazar: sevi


UniCredit CEO’su Andrea Orcel hem Avrupa’da hem de ABD’de finans sektörünün kaderindeki olası bir ayrışmanın altını çizerek, Amerikalı bölgesel borç verenlerin daha fazla kurtarılmasının muhtemel olduğunu öne sürdü.

Orcel, şu anda Avrupada kriz halinde bir banka görmediğini belirtirken “Dünden yola çıkarak ABD’de daha fazlasının olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Pazartesi günü JPMorgan , First Republic’in yaklaşık 92 milyar dolarlık mevduatı içeren varlıklarının önemli bir çoğunluğunu satın aldı . First Republic’in ele geçirilmesi, Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ve Fed’in yüksek faiz oranları arasında daha küçük Amerikan bankalarının istikrarına ilişkin genel bir endişenin ardından geldi.Tüm dünyanın gözü orada! Fed kararı hakkında bilmeniz gerekenler

Tüm dünyanın gözü orada! Fed kararı hakkında bilmeniz gerekenlerAncak İtalyan UniCredit’in bulunduğu Avrupa Birliği’ndeki bankacılık yetkilileri Avrupa bankalarının iyi sermayeye sahip olduğunu ve daha güçlü düzenlemelerle karşı karşıya olduğunu savunarak, bölgede aynı düzeyde risk görmediklerini defalarca söylediler.

Orcel, Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra şu anda görünüme yönelik en büyük riskin oynaklık olduğunu sözlerine ekledi.

UniCredit başkanının yorumları, İtalyan borç verenin Çarşamba günü en son sonuçlarını açıklamasının ardından geldi. İlk çeyreğe ilişkin net kâr, ilk çeyrekte 2,06 milyar avro (2,27 milyar dolar) oldu – bir önceki çeyreğe göre yüzde 41′den fazla bir artış. Banka ayrıca, banka ödeme gücünün bir ölçüsü olan CET sermaye 1 oranını çeyrek için yüzde 16,05 olarak bildirdi.

UniCredit hisseleri sonuçların ardından Çarşamba günü yaklaşık yüzde 5 arttı.


Ekonomi Haberleri