Avrupa Merkez Bankası küresel merkez bankalarına katılmaya hazırlanıyor

Avrupa Merkez Bankası küresel merkez bankalarına katılmaya hazırlanıyor

06/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


Avrupa Merkez Bankası da rekor yüksek seviyede seyreden enflasyon nedeniyle sıkılaşma döngüsüne yaklaşıyor. Bankanın 9 Haziran’da gerçekleştireceği toplantısında net varlık alımlarının sona erdiğini duyurması ve Temmuz ayında faiz artırımı sinyali vermesi bekleniyor.

AMB, Ukrayna’daki savaşın etkilerini değerlendirmek amacıyla teşvikleri sonlandırma konusunda tereddüt etmişti. Birçok büyük Merkez Bankası ise AMB’nin aksine yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz artışlarına başladı, sıkılaşmaya daha agresif artışlarla devam etti.

Fed faiz artış miktarını 25 baz puandan 50 baz puana yükseltti. Yine bu hafta Avustralya ve Hindistan Merkez Bankalarının da sıkılaşma miktarını artırması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon yüzde 8.1 ile rekor kırarken AMB yetkilileri arasında sıkılaşmaya başlanması konusunda bir uzlaşı var. Yönetim Konseyi’nde şu anki müzakere konusu 25 baz puanlık faiz artışının yeterli olup olmayacağı yönünde.

Bloomberg Economics konu hakkında “Yönetim Konseyi daha ufak miktarlı artıştan yana, piyasa katılımcıları bu haftaki toplantıda verilecek mesajları yakından takip edecek” değerlendirmesini yaptı.Ekonomi Haberleri