Asya borsaları düşüşte – Bloomberg HT

Asya borsaları düşüşte – Bloomberg HT

25/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


Asya-Pasifik piyasaları, yatırımcıların bu hafta ilerleyen saatlerde ‘Big Tech’ kazançlarını dört gözle beklemeleri nedeniyle Wall Street’teki benzer bir seansın ardından Salı günü büyük ölçüde düşüş yaşadı.

Alphabet, Microsoft, Amazon ve Meta, ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak olan yoğun ilgi gören isimler arasında yer alıyor.

Wells Fargo Securities’de hisse senedi stratejisi başkanı Chris Harvey, “Herkes teknoloji kazançlarını bekliyor. Bu, kazançlar için çok ama çok yoğun bir hafta, bu yüzden üzerinde duruyoruz” dedi.

Japon piyasalarının tümü, Nikkei 225 yüzde 0,39 ile bölgedeki daha geniş çaplı gerilemeye karşı çıkarak yükseldi ve Topix yüzde 0,56 arttı.

Çin anakarasında, Shenzhen Bileşen Endeksi yüzde 1,75 düşüşle bölgedeki kayıplara yol açtı ve Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,32 düşüş yaşadı.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi yüzde 1,66 düşerken, Hang Seng Tech endeksi teknoloji ve sağlık hisselerinin öncülüğünde yüzde 3,27 düştü.

Ülkenin merkez bankasının GSYİH’nın ilk çeyrekte yıllık bazda yüzde 0,8 büyüdüğünü açıklamasının ardından Güney Kore’de Kospi yüzde 1,62 ve Kosdaq yüzde 2,39 değer kaybetti.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı.Ekonomi Haberleri