Askeri personel ve mühimmat taşınıyor

Askeri personel ve mühimmat taşınıyor

29/08/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Yunanistan’ın Türkiye sınırına 45 kilometre mesafedeki liman kenti Dedeağaç’ta NATO hareketliliği yaşanıyor. NATO, kentte oluşturulan yeni tesislere askeri personel ve mühimmat taşıyor. Yunanistan basını, hareketliliğin Rusya ile ilişkili gelişmelerle alakalı olduğu bilgisini geçiyor.

Yunanistan-Türkiye sınırına yirmi kilometre uzaklıktaki Giannouli Kampı, birkaç hafta içinde NATO birimlerine ev sahipliği yapmaya başlayacak. NATO unsurlarının kampa varışı için hazırlıklar artık son aşamaya gelmiş durumda. Eylül ayında, silahları yüklemek ve boşaltmak üzere bir Amerikan nakliye aracının bölgeye gitmesi bekleniyor. İngilizlerse Dedeağaç Limanı’na daimî bir askeri danışman yerleştirmiş durumda. İngiltere gibi diğer NATO ülkeleri de bölgeye askeri temsilci gönderecekler.

Bu arada İtalyan Silahlı Kuvvetleri’ne ait zırhlı ve diğer askeri araçların Dedeağaç Limanı’ndan Bulgaristan sınırına taşınması tamamlandı. Cuma günü öğle saatlerinde Egnatia otoyolunun Yunanistan-Bulgaristan sınırındaki kesimi, Balkan ve Baltık ülkelerine sevk edilmek üzere kamyonlara yüklenmiş İtalyan ordusuna ait zırhlı araç konvoylarıyla doldu. Bu araçlar daha önce Dedeağaç’a ‘SEVERINE’ isimli gemiyle ulaşmıştı. İngiliz Savunma Bakanlığı’na ait İngiliz kargo gemisi ‘EDDYSTONE’ ise cuma günü iki ay içinde ikinci kez Dedeağaç Limanı’na yanaştı.

MENENDEZ’İN MESAJI

Dedeağaç kentindeki NATO tesislerini, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’a resmî ziyaret gerçekleştiren ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez, ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi George Tsounis ile birlikte incelemişti. Söz konusu ziyaret öncesinde Menendez, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir araya geldi.

Yunanistan basınına göre, cuma günü öğleden sonra Atina’daki Maksimou Başbakanlık Konutu’nda gerçekleştirilen toplantıda Dedeağaç, Girit-Souda ve Yunanistan’daki askerî altyapının ABD-NATO planları ve ABD’nin ilgilendiği LNG’nin Avrupa pazarına taşınması açısından önemi ele alındı. Görüşmede Miçotakis, Menendez’in ülkenin ABD-NATO planlarına daha derin katılımını işaret eden “ABD ve Yunanistan arasında Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasasına” özel atıfta bulunarak, ekim ayında Atina’da gerçekleşecek olan Yunanistan ve ABD arasındaki Stratejik Diyaloğun 4. Turu’na işaret etti.

Ayrıca, Miçotakis-Menendez görüşmesinde Rusya-Ukrayna savaşı başta olmak üzere uluslararası gelişmeler de ele alındı. Menendez, “insani yardım ve savunma malzemesi sunarak Ukrayna’yı ilk andan itibaren destekleyen Yunanistan’ın net tutumunu takdir ettiğini” ifade etti. Dedeağaç’a özel bir önem atfeden Menendez, bölgenin gelişimini “mükemmel” olarak nitelendirdi ve “Yunanistan, bölge ve müttefikler için jeostratejik bir merkez haline gelecek. Sınırsız bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum” açıklamasını gerçekleştirdi.

Ekonomi Haberleri