Asgari ücretli, İstanbul’da, ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor

Asgari ücretli, İstanbul’da, ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor

26/12/2022 Kapalı Yazar: seviAsgari ücretli, eline geçen ücret ile kendisi ve ailesi için gıdaya, öğün başına 27 lira ayırabiliyor. Verilere göre, asgari ücretlinin her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar ise, 6,8 lira. Asgari ücretle, İstanbul’da, ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralanabiliyor.

DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), TÜİK Tüketim Harcamaları İstatistikleri’nde en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun madde gruplarına göre, yaptığı harcama oranlarını baz alarak, gelecek yılın asgari ücretinin satın alma gücünü hesapladı.

Hesaplamalara göre, eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretli, şubatta eline geçecek olan 8 bin 506 liralık gelirinden gıda için günlük ayırabileceği 82 lira ile hem eşinin hem kendinin hem de çocuklarının masraflarını karşılamak durumunda. Buna göre, asgari ücretlinin, her bir öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 6,8 lira.

Söz konusu ailenin, dışarıdan yemek hizmetlerine ayırabildiği tutar ise, aylık 323 lira. Buna göre, aile fertlerinin dışarıda yapılmak zorunda olunan gıda harcamalar için ayrılabileceği tutar ise, toplam günlük 10 lira olacak.

Kira içi ayırabildiği tutar, bin 700 TL 

Endeksa.com veri tabanı sonuçlarına göre, Kasım 2022 itibarıyla Türkiye genelinde ortalama kiralık evlerin metrekare fiyatının 58,6 TL olduğunu varsayıldığında asgari ücretlinin, kira için ayırabileceği tutar, sadece bin 700 TL oldu. Buna göre, asgari ücretli kiraya çıkmak istediğinde ortalamada kasım fiyatlarıyla, ancak 29 metrekarelik bir daire tutabiliyor.

2023 yılı asgari ücretiyle çalışan birisi, İstanbul’da, ancak 17 metrekarelik bir daireyi kiralayabiliyor. Asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı da büyük bir sorun. İstanbul’da bir aylık abonman ücreti 602 TL.

Asgari ücretlinin, çocuğunun eğitimi için ayırabileceği tutar ise, aylık 74 lira her bir çocuk için 37 lira olacak.

Ekonomi Haberleri