“Asgari ücret zammının fiyatlara yansıması kaçınılmaz”

“Asgari ücret zammının fiyatlara yansıması kaçınılmaz”

07/07/2022 Kapalı Yazar: seviAsgari ücrete yapılan yüzde 30 ara zam sonrasında, özel sektörde çalışanlara yapılacak zam oranları görüşülmeye başlandı. Şirketlerin artan maliyetlerin yanı sıra, ücretlerde yapılacak artışların maliyetlerini de ürün ve hizmetlere yansıtması bekleniyor.

Sanayiciler, asgari ücrete yapılan ara zammın ürün fiyatlarına yansımasının “kaçınılmaz” olduğunu, hemen her firmada şu anda zammı yapıp yapmamaya değil, zam oranını belirlemeye kafa yorulduğunu söyledi.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’e konuşan sanayiciler şu değerlendirmeyi yaptı:

Asgari ücretteki artışın fiyatlara yansıması emek yoğun işlerde daha yüksek, teknoloji yoğun işlerde daha düşük olacak.

Fiyat artışlarında asgari ücretin üzerinde maaş alan işçilere yapılacak zam oranı çok önemli. Birçok firma bu kesime yüzde 30 yerine daha düşük zam yapmayı planlıyor. Rekabetin yaşanmadığı alanlarda zam yüzde 40’ları aşabilir. Rekabet olan işlerde çok fazla yansıma beklemiyoruz. Fiyatı devlet tarafından belirlenen işlerde ise iktidara büyük bir zam talebi yağacaktır.

“Firmalar da toplum da fakirleşti”

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, zammı fiyatlara yansıtmakta çok zorlanacaklarını söyledi. Tuncay, “Asgari ücret zammı muhakkak fiyatlara yansıtılacak. Ancak işletmelerimiz de toplum da hızla fakirleşiyor. Cirolarımız adet bazında düştü. Maliyeti birebir fiyatlara yansıtırsan ürettiğimizi satabilecek miyiz, bilemiyoruz” dedi.

Ekonomi Haberleri