Artan maliyetler karşısında sürücü kursları kapanma noktasında

Artan maliyetler karşısında sürücü kursları kapanma noktasında

20/06/2022 Kapalı Yazar: seviAkaryakıt fiyatlarının son dönemde hızla yükselmesiyle birlikte girdi maliyetlerinin yüzde 300 artması, sürücü kurslarını kapanma noktasına getirdi. Sektör temsilcileri, “Taban fiyat en az 4.000 TL olmalı. Bir düzenleme gelmezse birçok kurs kapanacak” dedi.

Peş peşe gelen akaryakıt zamları sürücü kurslarını da etkiledi. İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, “Yılda bir sefer belirlenen taban fiyat uygulaması iki defa yapılmalı. Geçen aralık ayında bu fiyat belirlenirken yakıt giderleri 9 TL idi şimdi ise 30 TL oldu. Araç fiyatları iki katına çıktı. Asgari ücret 2.825 TL’den 4.250 TL oldu” dedi.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre; İstanbul’da yaklaşık 700 sürücü kursu bulunduğunu ve bir önlem alınmazsa bu kursların çoğunun kapanacağını belirten Tekin, 2021 Aralık ayında belirlenen ve bu yılın ocak ayında devreye giren yeni ehliyet kurs eğitim taban fiyatının Türkiye ortalamasının 2.900 TL olarak belirlendiğini ifade etti.

Tekin, şöyle devam etti:

“Hızla artan maliyetler, bu fiyatı sürdürülebilir olmaktan çıkarıyor. Sürücü kursları zor durumda ve zararına faaliyetlerini sürdürüyor. Böyle devam ederse çoğu kurum kapanmayla karşı karşıya kalacak. Talebimiz bir an önce taban fiyat belirleyen komisyonun fiyatı günün koşullarına uygun güncellemesi.” 

Ekonomi Haberleri