Ankara’da okul servislerine zam yolda, veliler isyanda

Ankara’da okul servislerine zam yolda, veliler isyanda

26/08/2022 Kapalı Yazar: sevi


ANKARA– Yüksek enflasyon, temel gıda başta olmak üzere pek çok hayati ürüne yapılan zamların gölgesinde okullar eylül ayında açılacak. Akaryakıt fiyatlarının bir önceki yıla göre yüksek artışlarla katlandığı süreçte öğrencilerin okullarına ulaşım için kullandığı servis ücretlerinin yeni fiyatları da merakla bekleniyor.

İstanbul’da UKOME’de alınan okul servis ücretlerine yüzde 19,21’lik zammın ardından gözlerin çevrildiği Ankara’da servisçi esnafının talebi yüzde 40 oldu. Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin alacağı zam kararının öncesinde konuşan servisçi esnafı, “Hem öğrencilerimizi kaybetmemek hem de velimizi üzmemek için servisçimizi en azından hayatta tutacak bir artış talep ediyoruz” dedi. Veliler ise yüksek maliyet karşısında adım bekliyor.

EN KISA MESAFENİN ÜCRETİ AYLIK 610 TL’YE ÇIKSIN TALEBİ

Ankara’da 0 ile 3 kilometre arasındaki okul için bir öğrenciden talep edilen ücret 9 aylık toplam tutar olmak üzere 3 bin 920 liraydı. Servisçiler bu ücretin 5 bin 490 liraya yani aylık 610 TL’ye çıkmasını istiyor. Servisçi esnafı, 3 ile 6 kilometre arasındaki mesafe için 4 bin 320 lira olan ücretin 6 bin 50 liraya, 6 ile 10 kilometre için 4 bin 995 lira olan servis ücretinin 6 bin 995 liraya, 10 ile 15 kilometre arası servis ücretinin 5 bin 810 liradan 8 bin 135 liraya çıkmasını da talep ediyor.

‘BU ŞARTLARDA YİNE KURTARMIYOR’

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Elmalıdağ’a göre geçen yıl 7 lira olan mazotun fiyatının 26 liraya çıktığı ortamda zam talepleri makul seviyede. Şoför masrafı, sigorta ücretleri, sanayi giderleri gibi pek çok farklı kalemde harcamalarının arttığını belirten Elmalıdağ, “Giderlerimiz yüzde 200’e yakın oranda arttı. Biz ara zamlardan sonra şimdi yüzde 40 istiyoruz. Bu kurtaracak mı derseniz? Bu şartlarda yine kurtarmıyor. Önümüzü çok da göremiyoruz ama elimizden geldiğince düşük tutmaya çalışıyoruz. Hem öğrencilerimizi kaybetmemek hem de velimizi üzmemek için servisçimizi en azından hayatta tutacak bir artış talep ediyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle tam kapasite çalışamadıklarını, bu süreçte borçlandıklarını hatırlatan Elmalıdağ, “O zamanki yaraları yavaş yavaş sarmaya çalışıyoruz. O dönemki açıkları kapatamadık. Sürekli cebimizden yedik. O dönemin en çok mağduriyet kesimi yaşayanlarından biri okul servisleri oldu. Keza kurum servisleri de mağdur oldu. Kısmet olursa bu yaralar yeni yeni sarılmaya başlanacak” dedi.

Yüzde 40 zam talep ettikleri tarifeyi hazırladıklarında mazotun 23 TL olduğunu, bugün ise 26 liraya çıktığını hatırlatan Elmalıdağ, “Bu mazot ücreti 30 lira civarına çıktığında yeni bir talebimiz tekrar mutlaka olur” diye konuştu.

MEHMET YİĞİNER: ORTA YOL BULACAĞIZ

Servisçi esnafının zam talebini görüşerek karar verecek olan Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Ankara Şoförler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Yiğiner’e göre artan maliyetler ve veliler düşünülerek orta yol bulunacak. Akaryakıta gelen zamları hatırlatan Yiğiner, “Özellikle araç yenilemedeki fiyatların yüksek olması, yedek parça fiyatlarında yaşanan artış, araç arızalandığındaki sanayi masrafları oldukça arttı. Girdiler çok arttığı için bir şekilde bunu hafifleteceğiz. Biraz fiyat farkı koyacağız. Bunu yaparken vatandaşlarımızı da düşüneceğiz. Orta yol bulacağız” diye konuştu.

‘VELİLER ARTIK İSYANDA’

Ekonomik koşullardan velilerin çok şikayetçi olduğunu, hayat pahalılığının alıp başını gittiğini belirten Öğrenci ve Veli Derneği (Veli- Der) Ankara Şube Başkanı Hülya Daran Deveci’ye göre fiyatların derhal aşağıya çekilmesi gerekiyor. Çocukların güvenli seyahat edebilmelerinin yolunun okul servisleri olduğunu, çalışan ebeveynlerin başka çarelerinin olmadığını söyleyen Deveci, “Bu fiyatlarla, asgari ücretli iki ebeveynin çalıştığını düşünün, bunu karşılamaları mümkün değil. Dolayısıyla veliler büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Zaten mutfaklarına yetişemiyorlar, çocukların su ihtiyaçları dahi problem haline geldi. Düşünün bir çocuk günde 2 lira su içtiğinde, yarım litresi 4 TL oldu çoğu yerde, bunu karşılayamaz durumdalar. Yemek imkanları zaten yok. Üzerine servis ücretlerinin bu kadar yükselmesinin kabul edilir yanı yok. Artık veliler isyanda” ifadelerini kullandı.

Toplu taşımanın çoğu yerde eksik olduğunu, ilkokul öğrencilerinin toplu taşımayla okullarına gidemeyeceğini ifade eden Deveci, “Veliler büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bu konuda da destek istiyoruz. Bizim laik, bilimsel, kamusal eğitim, ücretsiz yemek gibi taleplerimiz var. Bunlar hayati talepler. Bunlar zaten olması gereken şeyler. Bunları talep etmek bile can yakıcı. Yetkililerin bu ihtiyaçları kendiliğinden görüp karşılamaları gerekiyor” dedi.

Ekonomi Haberleri