Anadolu Etap’ın CCI’ya devri tamamlandı

Anadolu Etap’ın CCI’ya devri tamamlandı

20/04/2023 Kapalı Yazar: sevi


Coca-Cola İçecek, Anadolu Etap İçecek’in yüzde 80’inin satı alınması işleminin tamamlandığını duyurdu.

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nu yapılan açıklamada, 26 Aralık 2022 tarihinde yapılan KAP açıklamasında Coca-Cola İçecek (CCI) ile Anadolu Efes’in yüzde 78,58 iştiraki olan Anadolu Etap Tarım’ın yüzde 80’inin 112 milyon dolar karışlığında satın alınmasını ilişin bağlayıcı pay devir sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, “Anlaşmada yer alan ön şartlar tamamlanmış ve işleme ilişkin Rekabet Kurulu izni alınmış olup, Anadolu Etap İçecek’in sermayesini temsil eden payların yüzde 80’inin şirketimize devri tamamlanmıştır” denildi.

Söz konusu devir ile CCI’ın, üretim faaliyetlerinin önemli bir hammaddesi için sürdürülebilir tedarik imkanı elde edeceği, meyve piyasasında uzmanlık kazanarak meyve suyu konsantresi satın alımı ve sürdürülebilir tedarik zinciri uygulamalarını hayata geçirebileceği dile getirildi.

Aynı zamanda bu işlem ile, CCI’ın ana olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu pazarlarına yapılan ihracat ile dolar bazlı gelir çeşitliliğine ilave katkı sağlama imkanına sahip olacağı belirtildi.Ekonomi Haberleri