AMB’de ‘yüzde 4’ sinyalleri – Bloomberg HT

AMB’de ‘yüzde 4’ sinyalleri – Bloomberg HT

03/03/2023 Kapalı Yazar: sevi


Euro Bölgesi’nde alarm veren enflasyonun ardından sıkılaşma mesajları netleşiyor. Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyonun rekor seviyede gerçekleşmesi sonrası konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi Üyesi Pierre Wunsch piyasalarda yüzde 4 olarak gerçekleşen nihai AMB mevduat faizi fiyatlamasının isabetli olabileceğini belirtti.

Belçika Merkez Bankası başkanlığını da yürüten Wunsch borçlanma maliyetlerinin nereye kadar yükseleceğinin çekirdek enflasyon trendine bağlı olacağını belirtirken “Eğer çekirdek enflasyonda aşağı yönlü trend sinyali almazsak daha fazlasını yapmamız gerekebilir” açıklamasını yaptı.

Wunsch “Yüzde 4 faiz seçeneği dışlanmamalı ancak çekirdek enflasyon gelişmelerini görmeden faizlerin nereye gideceği hakkında bir karara varmayacağım” diye konuştu.

Danske Bank analistleri de nihai AMB faizi tahminini yüzde 4’e yükseltti.

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon Şubat’ta rekor kırdı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) cephesinden sıkılaşma mesajları gelmeye devam ederken, Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon rekor seviyelere çıktı.

Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 5,6 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi çekirdek enflasyonun yüzde 5,3 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

Çekirdek enflasyonda rekor izlenirken, manşet enflasyonda da beklentileri aşan bir gerçekleşme izlendi. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 8,5 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 8,3 olarak belirlenmişti.

Aylık bazda ise fiyatlarda yüzde 0,8’lik artış kaydedildi.

Para piyasalarında yüzde 4 fiyatlaması

Piyasa aktörleri Fransa ve İspanya’da enflasyon rakamlarının Şubat ayında tahminleri aşmasının ardından Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artışlarına yönelik beklentilerini yükseltmişti.

Para piyasalarında ilk kez Şubat 2024’te ulaşılması beklenen zirve AMB faizi, tam olarak yüzde 4’te fiyatlandı. Bu yıl başından beri zirve faiz yüzde 3,5 olarak fiyatlanıyordu.

Bu beklenti gerçekleşirse AMB faizi 20 yıldan uzun süre öncesinde görülen seviyelere çıkmış olacak.Ekonomi Haberleri