Amasra’daki maden patlamasını araştıracak komisyon Resmi Gazete’de

Amasra’daki maden patlamasını araştıracak komisyon Resmi Gazete’de

27/10/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasının “tüm yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine yönelik tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’na üye seçimine dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

25 Ekim’de yapılan komisyon toplantısındaki seçimde komisyonun başkan, başkanvekili, sözcü ve katip üyelikleri belirlendi. Buna göre, Komisyon Başkanlığına AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Başkanvekilliğine AK Parti Trabzon Milletvekili Muhammet Balta, Komisyon Sözcülüğüne AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen, katip olarak da MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı seçildi.

Komisyon üyeleri ise AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, AK Parti Antalya Milletvekili Kemal Çelik, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, HDP İzmir Vekili Serpil Kemalbay Pekgözegü, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar ve CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş oldu.

FAKIBABA KARARI

TBMM Genel Kurulu’nda Ahmet Eşref Fakıbaba’nın milletvekilliğinden istifasının kabul edilmesine ilişkin karar da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararda, Fakıbaba’nın milletvekilliğinden istifası nedeniyle, Anayasa’nın 84’üncü maddesi gereğince TBMM üyeliğinin düşmesine Genel Kurul’un 26 Ekim tarihli 12’nci birleşiminde karar verildiği belirtildi.

MALİ VE ORTA AFRİKA TEZKERELERİ UZATILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Birleşmiş Milletler’in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımına ilişkin verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin TBMM kararı da Resmi Gazete’de yer aldı.

Bu kapsamda, hudut, şümul, miktar ve zamanı Cumhurbaşkanınca takdir ve tespit edilmek üzere, TSK’nın BM’nin Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde icra ettiği harekât ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi ve Cumhurbaşkanınca verilecek izin ve belirlenecek esaslar çerçevesinde bu kuvvetlerin kullanılması için verilen iznin süresinin Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca TBMM’nin son olarak 19 Ekim 2021 tarihli kararı ile uzatılan iznin süresinin 31 Ekim 2022 tarihinden itibaren 1 yıl uzatılmasına dair karar verildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri