Altın Nisan başından beri en düşük seviyesinde

Altın Nisan başından beri en düşük seviyesinde

23/05/2023 Kapalı Yazar: sevi


Altın, ABD’li politika yapıcıların federal borç tavanını yükseltmek ve bir temerrüde düşmekten kaçınmak için bir anlaşmaya varacağı yönündeki iyimserlikle ikinci günde düştü.

Spot altın ons başına 1.962 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve bankalar arası kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın ise 1.251 TL’den işlem görüyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Pazartesi gecesi başka bir görüşme turunun ardından borç limiti konusunda bir anlaşmaya varamasa da görüşmelerini verimli olarak nitelendirdiler ve müzakereye devam edeceklerine söz verdiler.

Potansiyel bir temerrüt tehdidi, küresel piyasalarda oynaklığı artmasıne sebep olmuş ve güvenli varlıklara olan talebi yükselterek, artan ekonomik yavaşlama korkuları arasında altının Mayıs ayı başlarında bir yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı olmuştu. Ancak değerli metal o zamandan beri yüzde 5 düştü ve Nisan başından bu yana en düşük seviyenin üzerinde seyrediyor.

Öte yandan, iki merkez bankası yetkilisinin bu yıl faiz oranlarını daha da artırma gereğini gördüklerini söylemesinin ardından, Fed’in daha fazla sıkılaştırma yapabileceğine dair beklentiler varlığını sürdürüyor.

Bununla birlikte tahvil yatırımcıları, Fed’in sıkılaştırmayı bitirdiğine dair inancını kaybederken bu durum tahvil getirilerinin daha yükseğe çıkmasına ve altının cazibesinin azalmasına neden oldu.Ekonomi Haberleri