Almanya’da RSV salgını nedeniyle çocuk hastanelerinin yoğun bakım üniteleri doldu

Almanya’da RSV salgını nedeniyle çocuk hastanelerinin yoğun bakım üniteleri doldu

06/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – Almanya’da RSV (Respiratuvar Sinsitiyal Virüs) salgını nedeniyle birçok çocuk hastanesinin yoğum bakım ünitelerinin kapasitelerinin dolduğu açıklandı.

Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneği’nden (DIVI) yapılan açıklamada, ülkedeki çocuk bakım ünitelerine ilişkin “felaket bir durum yaşanıyor” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, salgın nedeniyle çocuk hastanelerinin yoğum bakım ünitelerinde yaşanan yoğunluktan dolayı hastaların 100 kilometreden daha uzak başka hastanelere nakledildiği, bazı acil durumda ameliyat edilmesi gereken çocukların 3 gün bekletilmek zorunda kalındığı belirtildi.

Robert Koch Enstitüsü (RKI) yayımladığı raporda, yaşanan yoğunluğun önümüzdeki haftalarda daha da artmasının beklendiğini kaydetti.

Pediatrik yoğun bakım uzmanı doktor Michael Sasse ise “Çocuklar artık onlara bakamadığımız için ölüyor” açıklamasında bulundu.

Hastanelerin yoğun bakım servislerinde zaten bir yoğunluk yaşandığını belirten uzmanlar, RSV virüsü salgını nedeniyle bu yoğunluğun aşırı şekilde arttığı, bazı hastanelerin maksimum hasta sayısına ulaştığını söyledi.

Yaşanan salgın ve hastanelerde yaşanan yoğunluk nedeniyle bazı federal eyaletlerin birlikte çalışarak bu sorunla mücadele ettiği ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri