Ahlaktan, haktan, hukuktan kopuk bilgi felaket getirir; atom olarak ortaya çıkıp Japonların başına düşer, iki tane şehri yok eder

Ahlaktan, haktan, hukuktan kopuk bilgi felaket getirir; atom olarak ortaya çıkıp Japonların başına düşer, iki tane şehri yok eder

26/10/2022 Kapalı Yazar: seviDiyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Hikmet, hukuk ve ahlak medeniyetidir. İslam ilmi ahlakla, hakla, hukukla birlikte yürürse İslam’da ilmin önemi o zaman ortaya çıkar. Ahlaktan, haktan, hukuktan kopuk bilgi felaket getirir. Atom olarak ortaya çıkar Japonların başına düşer, iki tane şehri yok eder” dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kayseri’de Erciyes Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye’deki herhangi bir üniversiteye Türkiye’nin her yerinden ve birçok ülkeden öğrencilerin geldiğini ve öğrencilerin o şehirlere zenginlik kattığını ifade ederek, “İlim geleneğimizde ilmi seyahatler çok önemlidir. Bakıyorsunuz İmam Buhari ta Buhara’dan çıkmış Medine’ye gelmiş, Medine’den bir ilim adamı çıkmış Endülüs’e gitmiş, Endülüs’ten İbnü’l Arabi çıkmış Konya’ya gelmiş” diye konuştu. 

“Gençler bizim hazinemiz” 

Genç kelimesinin Farsça bir kelime olduğunu ve zenginlik anlamına geldiğini dile getiren Başkan Erbaş, “Sizler bizim hazinelerimizsiniz. Heyecanınızı ve azminizi daha da arttırmanız gerekiyor. Bizim medeniyetimiz ilim medeniyetidir. Hikmet, hukuk ve ahlak medeniyetidir. İslam ilmi ahlakla, hakla, hukukla birlikte yürürse İslam’da ilmin önemi o zaman ortaya çıkar. Ahlaktan, haktan, hukuktan kopuk bilgi felaket getirir. Atom olarak ortaya çıkar Japonların başına düşer, iki tane şehri yok eder” ifadelerini kullandı. 

“Müslüman Türk askeri ahlakını İslam’dan alıyor” 

Başkan Erbaş, İslam dininin masum insanlara dokunulmasını yasakladığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“İslam dini Müslüman askere, savaş meydanlarında kadınlara, yaşlılara, çocuklara, elinde silah olmayan insana, hayvanlara, yeşile dokunmayacaksın, diyor. Yani sınırları o kadar genişletiyor ki o yüzden şehit verme pahasına insanlara bir şey olmasın diye gayret gösteriyor. Bakınız bizim askerimiz halen terörle mücadelede masum insanlara zarar gelmesin diye kılı kırk yarar. Şehit olmayı göze alarak buna dikkat ediyor. Müslüman Türk askeri bu ahlakı İslam’dan alıyor.” (İHA) 

Ekonomi Haberleri