ABD’den Türkiye’ye deprem yardımları devam ediyor

ABD’den Türkiye’ye deprem yardımları devam ediyor

24/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA GRUBU ABD TEMSİLCİSİ

ABD’de devam eden kampanyalarda şu ana kadar ABD Ticaret Odası Vakfı 83 milyon dolar, Türk Filantropi Vakfı ise 10 milyon dolar para topladı. ABD Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’ye her konuda yardımcı olmak için yetkililerle temasta oldukları bilgisi yer aldı.

Türkiye’nin Washington DC, Büyükelçiliği de ayrı bir kampanya düzenleyerek depremzedeler için bir banka hesap numarası paylaşmıştı. Bunun dışında, ABD’de Türk dernekleri, on binlerce konteyner malzemeyi Türkiye’ye yolladı.

Biden yönetimi de, Türkiye ve Suriye’ye toplamda 185 milyon dolarlık yardım yapacağını açıklamıştı.

ABD’deki iki Türk’ten rekor yardım

Merkezi Nevada’da yer alan Sierra Nevada şirketinin kurucuları olan Fatih-Eren Özmen ile Chobani şirketinin kurucusu Hamdi Ulukaya 1 milyon dolarlık bir nakdi destekte bulunacağını açıkladı. Her iki şirket, 4 milyon dolara kadar Türk Filantropi Vakfı’nın ortak topladığı bağışa 1’er milyon dolar daha ek nakdi destek vereceğini duyurdu.

Diğer taraftan, Amerikan şirketlerinde çalışan birçok Türk’ün Türkiye’deki birçok farklı derneğe yaptığı nakdi bağışın yaklaşık yarım milyon doları bulduğu tahmin ediliyor.

Amerikalı önemli şirketlerden destek ilanları

ABD’nin ünlü yemek zincirlerinden Chipotle ve Wells Fargo bankası müşterilerine işlem sırasında Türkiye’ye yardımda bulunması için teklifte bulundu.

Amerikalı telekomünikasyon şirketlerinden AT&T, T-Mobile ve Verizon da, ABD’den Türkiye’yi arama ve mesajlaşmayı geçici olarak ücretsiz yaptığını açıkladı. 15 binden fazla şubesi bulunan Starbucks da dükkanlarının camlarına, “Türkiye’ye destek verir misiniz? ilanı astı.

Para transfer şirketi Western Union ise 8 Mart’a kadar Türkiye ve Suriye’ye para yollayan müşterilerinin transfer ücretini almayacağını açıkladı.Ekonomi Haberleri