ABD’den Türkiye sınırında helikopterli operasyon

ABD’den Türkiye sınırında helikopterli operasyon

16/06/2022 Kapalı Yazar: sevi


DUVAR – ABD, Suriye’nin Türkiye sınırında bu sabaha karşı helikopterli bir operasyon gerçekleştirdi. ‘Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon güçleri, 16 Haziran’da Suriye’deki bir operasyon sırasında üst düzey bir IŞİD liderini gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişinin, örgütün deneyimli bir bomba yapımcısı, grubun Suriye’deki üst düzey elebaşlarından ve yöneticilerinden biri olduğu değerlendirildi” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’ndan Yusuf Hamid, Reuters haber ajansına konuştu. Hamid, “Şu an durum çok belirsiz. Tamamlanan operasyon Al-Humaira bölgesine yani Türkiye sınırına çok yakın. ABD yapımı Chinook ve Black Hawk (Kara Şahin) helikopterleri yer aldı. Bu Suriye Milli Güçleri’nin alanlarına yapılan ABD’nin ilk askeri helikopterli operasyonu” dedi.

Reuters’a konuşan kaynaklar operasyon sırasında çatışmaların yaşandığına da dikkat çekti. Öte yandan haberde, ABD destekli güçlerin helikopterle indirme yapmadığı ve geçmişte bölgede dronelar ile saldırı düzenlediği de hatırlatıldı. (HABER MERKEZİ)

Ekonomi Haberleri