ABD’den Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararı

ABD’den Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararı

24/02/2023 Kapalı Yazar: sevi


ABD, Ukrayna’nın işgalinin birinci yıl dönümünde Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar ve gümrük vergileri açıkladı.

ABD, Ukrayna savaşının başlangıcının birinci yıl dönümünde Rusya ile müttefiklerine yönelik ihracat kısıtlamaları ve yüksek gümrük vergilerinden oluşan yeni yaptırımlar açıkladı.

ABD, 200 kişi ve kuruma ve bir düzine Rus mali kurumuna yönelik yaptırım uygulanması konusunda G7 ülkelerinin planlarına katıldı.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin ithal ettiği Rus ürünlerine uygulanan gümrük vergilerini yükseltecek kararnameyi bugün imzalayacak. Yeni düzenlemeler, Rusya’ya yaklaşık 2,8 milyar dolar gelir sağlayan yüzden fazla Rus metal ve maden ürünlerine ve kimyasal ürünlere yönelik gümrük vergilerini yükseltecek.

Beyaz Saray, “(Bu düzenleme) aynı zamanda (ABD’deki) yerel alüminyum sanayisinin zarara uğramasını önlemek amacıyla, Rusya’da eritilen ya da dökülen ve ABD pazarına sokulan alüminyumun maliyetini ciddi oranda artıracak” diye belirtti.

ÜÇÜNCÜ ÜLKELERİ DE ETKİLEYECEK

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yeni yaptırımların Rusya’daki kişi ve kurumların yanı sıra, Rusya’nın savaş faaliyetlerini destekleyen Avrupa, Asya ve Orta Doğu’daki “üçüncü ülkelerin aktörlerine” yönelik olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Rusya’nın savunma ve teknoloji sanayisiyle bağlantılı diğer kişilere ve yaptırımların kapsamındaki Rus ürünlerini stoklayan ya da Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasını sağlayan kişilere de yaptırım uygulayacağız” denildi.

Öte yandan ABD, Ukrayna’nın baharda yapmayı planladığı yeni bir saldırı öncesinde Ukrayna’ya iki milyar dolar değerinde silah yardımı yapacağını belirtti. Silah yardımının içinde Ukrayna’nın talep ettiği F-16 savaş uçakları bulunmuyor.

Biden, Ukraynalılara başka ne tür yardım sağlanabileceğini G7 ülkelerinin liderleri ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy ile TSİ 1700’da değerlendirecek. (REUTERS)

İngiltere'den Rusya'ya karşı yeni yaptırım kararıİlginizi Çekebilirİngiltere’den Rusya’ya karşı yeni yaptırım kararıABD'den Ukrayna'ya ek güvenlik yardımıİlginizi ÇekebilirABD’den Ukrayna’ya ek güvenlik yardımıEkonomi Haberleri