ABD’den Hindistan’a Rus petrolü şartı

ABD’den Hindistan’a Rus petrolü şartı

13/11/2022 Kapalı Yazar: sevi


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Yeni Delhi’de ile bir araya geldi. İkili, basına verdikleri demeçte, Rus ham petrolünün belirlenen fiyatlarla alınacağını aktardı.

Yellen, Avrupa Birliği’nin önümüzdeki ay Rusya’dan deniz yoluyla yapılan tüm petrol ithalatını durdurması durumunda, Moskova’nın sınırlanmış fiyatı veya piyasa oranlarından önemli indirimleri kabul edeceğini söyledi.

Yellen, “AB, Rus petrolünü almayı bıraktığında, Rusya, yaptığı kadar petrol sevkiyatına devam etmeyi çok zor bulacak” dedi. Yellen, mekanizmanın Hindistan’a ve üst sınırın dışında faaliyet gösteren diğer ülkelere petrol için ödedikleri fiyatları aşağı çekmek için daha fazla kaldıraç sağlayacağını açıkladı.

BM'den gıda güvenliği: İthalat faturası tüm zamanların rekor seviyesinde

BM’den gıda güvenliği: İthalat faturası tüm zamanların rekor seviyesinde

Rus yetkililer, ülkenin petrol veya diğer emtiaları sınırlı fiyatlarla satmayacağını söylemişti. Geçen ay bir ABD Hazine yetkilisi , Rus petrolünün yüzde 90 kadarının emisyon üst sınırı mekanizmasının dışındaki alıcılara akmaya devam edeceğini tahmin etmişti.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı olan Hindistan, bu yıl Rus ham petrolü alımlarını hızlandırdı ve enerji kargo takipçisi Vortexa’ya göre Moskova, Ekim ayında Suudi Arabistan ve Irak’ı geçerek Yeni Delhi’nin en büyük petrol tedarikçisi oldu.

Ekonomi Haberleri