ABD sessizce Rusya’dan gübre alımını teşvik ediyor

ABD sessizce Rusya’dan gübre alımını teşvik ediyor

14/06/2022 Kapalı Yazar: seviYaptırım korkularının arz sorunlarına yol açması ve küresel gıda maliyetlerini artırması nedeniyle ABD hükümeti tarım ve denizcilik şirketlerini Rus gübresi ticaretine teşvik etmeye başladı

Bloombergde yer alan habere göre, ABD’nin, Rusya’dan gübre sevkiyatlarını teşvik etme çabaları, “Birleşmiş Milletler’in katılımıyla düzenlenen, Rusya ve Ukrayna’nın gübre, tahıl ve diğer tarım ürünlerinin arzını artırmaya yönelik karmaşık ve zorlu müzakerelerin bir parçası.

Daha önce AB ve ABD, Moskovanın önemli bir küresel tedarikçi olduğu gübre ticaretine izin vermek için Rusyaya koyduğu kısıtlamalara çeşitli muafiyetler eklemişti. Ancak birçok nakliyeci, banka ve sigortacı, yanlışlıkla kurallara aykırı düşme korkusuyla ticaretten uzak duruyor. Bu da gübre ticaretine zarar veriyor.

ABD GÜBRE TİCARETİNİ GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYOR

Bu yıl, şirketlerin bu ticaretten uzak durmaları nedeniyle Rusya’dan batıya yapılan gübre ihracatı yüzde 24 azaldı. ABDli yetkililer ise ambargo ve yaptırımların arasında bu ticareti güçlendirmek için yeni yollar aramak zorunda kaldı.

Petrol, buğday, doğalgaz ve gübre gibi ürünlerde dünyanın en büyük ihracatçıları arasında bulunan Rusyanın şubat ayında Ukraynayı işgal etmesinin ardından batılı ülkeler bu ülkeden yapılan ticarete ambargo koymuş, böylece bu ürünlerin fiyatları da artmıştı.

RUSYA GÜVENCE İSTİYOR

ABD merkezli yayın kuruluşuna bilgi veren ve isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklara göre, Washington bu ayın başlarında Moskovada BM liderliğindeki müzakerelere arz sorunlarıyla ilgili bir temsilci gönderdi.

Beyaz Saray ise konu ile ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Buna karşın Kremlin, ABDye gübre ve tahıl ticareti yapanlara yaptırımdan muaf olduklarına dair güvence verme çağrısında bulundu.

Daha önce ABDnin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Rus tahıl ve gübresine Ukrayna savaşı nedeniyle yaptırım uygulanmadığını belirterek, nakliye şirketlerine güvence vermeye hazır olduklarını duyurmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri