AB, elektrik piyasasına acil müdahaleye hazırlanıyor

AB, elektrik piyasasına acil müdahaleye hazırlanıyor

29/08/2022 Kapalı Yazar: seviAB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Slovenyadaki Bled Stratejik Forumunda Avrupada yaşanan enerji krizine ilişkin konuştu.

Von der leyen, Avrupada Rus fosil yakıtları döneminin sona erdiğini ve enerji şantajından kurtularak küresel kuralları daha güçlü savunacaklarını söyledi.

Elektrik piyasasının farklı koşular ve amaçlar için geliştirildiğini anımsatan von der Leyen, ​​​​​​​Avrupa elektrik piyasasına yönelik acil durum müdahalesine hazırlandıklarını bildirdi.

Von der leyen, Şu anda bir acil müdahale ve elektrik piyasasının yapısal reformu üzerinde çalışıyoruz. Elektrik için gerçekten işleyen ve bizi tekrar dengeye getirecek yeni bir piyasa modeline ihtiyacımız var. diye konuştu.

ENERJİ BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

AB üyesi ülkelerin enerji bakanları, doğalgaz ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı görüşmek üzere 9 Eylülde olağanüstü toplantı yapacak.

Bazı AB üyesi ülkeler doğalgazda tavan fiyat uygulanmasını ve elektrik piyasası faaliyetinin değiştirilmesini talep ediyor. AB Komisyonu bu konuda üye ülkelerle görüşmeler yaparak ortak tutum belirlemeye çalışıyor.​​​​​​​

Mevcut sistemde ABdeki toptan elektrik fiyatı, toplam elektrik talebini karşılamak için ihtiyaç duyulan son üretici tarafından ve genellikle hızla devreye alınabilen doğa gaz santrallerince belirleniyor.

Doğalgaz fiyatlarındaki hızlı yükseliş bu piyasanın da dengesini bozdu. (AA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/ekonomi.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Ekonomi Haberleri