2023 Asgari ücret belli oldu mu? Asgari Ücret 3. toplantı saat kaçta? Asgari ücret ne kadar olacak? açıklandı mı?

2023 Asgari ücret belli oldu mu? Asgari Ücret 3. toplantı saat kaçta? Asgari ücret ne kadar olacak? açıklandı mı?

20/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


Milyonların merakla beklediği asgari ücret zammının netleşeceği tarih belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaptığı asgari ücret açıklaması sonrası beklentiler arttı. Peki ama asgari ücret ne zaman açıklanacak? Asgari ücret ne kadar olacak? İşte 2023 yeni asgari ücret zammına dair yapılan son açıklamalar ve 3. asgari ücret toplantısına dair bilgiler…

Asgari ücret ile ilgili son açıklamalar…

AK Parti Erzurum İl Başkanlığı’na bulunduğu ziyarette asgari ücret görüşmeleri hakkında açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, uzlaşmaya varılacak tarihi belirtti. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısını 20 Aralık Salı günü gerçekleştireceği biliniyor. Hükümet, işçi ve işveren sendikalarından oluşan 15 kişilik komisyonun 4. toplantının sonunda asgari ücret konusunda uzlaşması beklenirken Bakan Bilgin, uzlaşmanın salı günü sağlanacağını bildirdi. 

Bakan Bilgin’in açıklamaları şu şekilde:

”Salı günü asgari ücretin müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız. Asgari ücret sosyal devletin çalışanları koruduğu bir ücrettir. Evet asgari ücreti devlet vermez, işverenler verir ama işçilerini koruyacak bir asgari ücret rakamında uzlaşmayı devlet belirler. Bizim de burada temel fonksiyonumuz budur. Birçok sorunu çözdük, bunları da çözeceğiz. Emekçilerimizi koruyan, onları tatmin eden onların hayat şartlarını aşmalarına katkı yapacak bir ücret seviyesinde, Türkiye rahat bir nefes alır diye düşünüyorum. Salı günü asgari ücret görüşmesinde ortak bir uzlaşma sağlanacağına inanıyorum”

Ekonomi Haberleri