200’deki krizi ve 2022’deki yüksek enflasyonu önceden bilmişti: Korkutan tahminleri yeniledi

200’deki krizi ve 2022’deki yüksek enflasyonu önceden bilmişti: Korkutan tahminleri yeniledi

27/12/2022 Kapalı Yazar: sevi


200'deki krizi ve 2022'deki yüksek enflasyonu önceden bilmişti: Korkutan tahminleri yeniledi

Euro Pacific Asset Management Baş Piyasa Stratejisti Peter Schiff, Haziran ayında yüzde 9,1 ile zirve yapan enflasyonun 2023’te daha da yükseleceğini söyledi.

2008 krizini ve 2022’deki yüksek enflasyonu doğru bir şekilde tahmin eden Schiff, “Yüzde 2’ye yaklaşmıyoruz. Belki yüzde 10’un üzerine çıkmadan önce yüzde 7’nin altına ineceğiz, ancak yıldan yıla baz alındığında 2022’deki zirveleri 2023’ün sonundan önce çıkaracağımızı düşünüyorum.” diye konuştu.

ABD merkez bankası Federal Reserve (Fed), enflasyonu dizginlemek amacıyla yıl boyunca oranları 425 baz puan artırdı, ancak Schiff, durumu daha da kötüleştirebileceklerini söyledi.

Tesla'dan Türkiye'de iş ilanı

Tesla’dan Türkiye’de iş ilanı

Schiff, Kitco News’te Sunucu ve Yapımcı olan David Lin ile gerçekleştirdiği röportajında, “Yükselen faiz oranları aslında daha yüksek tüketici fiyatlarını besliyor. Eğer bir işletmeysem, borcumun faizini ödemek zorundayım. Faiz oranları yükselirse, bu iş yapmanın bir maliyetidir. Bunu karşılamak için fiyatları yükseltmek zorunda kalabilirim.” dedi.

2010 yılında Senato koltuğu için kampanya yürüten Schiff, enflasyonu durdurmanın yolunun mali sağduyudan geçeceğini söyledi.

“İnsanları enflasyon yoluyla vergilendirmeyi durdurmak istiyorsak, ya onları başka bir şekilde vergilendirmeli ya da harcamaları kısmalıyız. Yani bütçeyi dengelemek zorundayız.” dedi. 

Ekonomi Haberleri